V létě se nejeden majitel nemovitosti pěkně zapotí.

Nemluvím o počasí, ale o novém stavebním zákoně, který vstoupil v platnost tento rok.
Od 01.07.2024 jsou všichni vlastníci povinni mít aktuální stavební dokumentaci nemovitosti = tzn. zaznamenaný stav musí „do poslední cihly“ odpovídat skutečnosti. Při prodeji je pak každý povinen (stejně jako v případě PENB nebo-li energetického štítku) předat tuto dokumentaci kupujícímu.

Jedná se v zásadě o 3 případy

1) Rekonstrukce:
Pokud jste po kolaudaci cokoli zrekonstruovali a aktuální stav neodpovídá dokumentaci, kterou jste odevzdali na stavební úřad, je třeba vše zaktualizovat.
Ano, i když se nechystáte vůbec nic prodávat. Stačí totiž naštvat souseda a malér může být na světě.

2) Prodej:
Pokud se chystáte nemovitost prodat, platí pro vás tato povinnost samozřejmě také. A to i kdybyste se domluvili na tom, že dokumentaci nepotřebují.
Proč, se dozvíte níže.

3) Černé stavby:
Pokud jste na svém pozemku zbudovali cokoli navíc a nezanesli to na příslušný úřad, jedná se o černou stavbu a nyní bude její legalizace mnohem náročnější. V případě, že by následně stavební úřad zjistil, že stavba byla provedena bez příslušného povolení, může zahájit řízení o odstranění stavby. Nejste v bezpečí ani v případě, že k vám není vidět. Existenci černé stavby může odhalit katastrální úřad v rámci katastrálního mapování, anebo například pojišťovna v průběhu likvidace pojistné události.

Jaký to může mít dopad?

Pokud není dokumentace aktuální, není čitelná a neúplná nebo neexistuje, může vám příslušný stavební úřad uložit pokutu až do výše 400 000 Kč či nařídit výše zmíněné odstranění stavby.

Jak lze situaci vyřešit?

Zkontrolujte, v jakém stavu máte vaši stavební dokumentaci. Pokud neodpovídá předepsaným požadavkům nebo jí jednoduše nemáte, nechte si včas vypracovat pasport stavby. Ten obsahuje výkresovou dokumentaci objektů, situační nákres, průvodní zprávu a souhrnnou technickou zprávu.
Pasport vás bude stát částku cca 5.000 – 10.000,- Kč. Záleží na rozsahu prací. Kromě ochrany před případnou sankcí má vypracování další využití.

Vyplatí se investovat?

Dle mého jednoznačně ano. Vypracovaný pasport vám poslouží i třeba jako podklad pro výpočet PENB (průkazu energetické náročnosti budovy), pokud jeho zhotovení budete potřebovat pro prodej, pronájem nebo dotaci.
Pokud budete v budoucnu rekonstruovat svou nemovitost, je důležité znovu zajistit zanesení všech změn do stavební dokumentace.

Rada pro:

PRODÁVAJÍCÍ
Nenechávejte to na poslední chvíli a zkontrolujte už dnes, v jakém stavu máte potřebnou dokumentaci.

KUPUJÍCÍ
Trvejte na vyhotovení aktualizované dokumentaci, protože v moment, kdy se stanete novými vlastníky nemovitosti, přechází tato povinnost na vás a stáváte se odpovědným za její aktuální stav. Tato situace by mohla vést k právním komplikacím a finančním sankcím, i když nemáte v plánu nově nabytou nemovitost prodávat.


Pokud si nejste jisti, zda se vás to vůbec týká, podívejte se na ortomapu Katastrálního úřadu, kde se dá poměrně snadno vizuálně ověřit stav většiny staveb.
Případně, pokud víte o někom z rodiny, koho by se situace mohla týkat, přepošlete jim tento článek pro informaci.

Nevíte, jak na to?

Ozvěte se mi, poradím vám, jak vše ověřit.
Doporučuji si vždy informace ověřit pro váš konkrétní případ.