S prodejem počkám na lepší ceny!

Skvělý plán! Rozhodně uvažujete správně a je to velmi dobrý nápad. Je ovšem potřeba uvědomit si jednu podstatnou skutečnost, která s tím souvisí.
Položte si otázku: „Můžu počkat třeba i 5 let?“ Je pro vás časově a ekonomicky výhodné se o nemovitost po celou dobu starat nebo jí provozovat? Pokud je vaše odpověď jednoznačné ANO, pak není co řešit. Gratuluji, vaše úvaha je na místě a počkat se vyplatí.
Pokud si ale říkáte, že v nemovitosti rozhodně dál bydlet nemůžete / nechcete. Nebo si nedokážete představit, že další zimy udržujete v nezámrzné teplotě opuštěný dům z dědictví, nevyužívanou chatu apod., pak rozhodně čtěte dál.

NEJDŘÍVE SI POSVÍTÍME NA PROSTÁ FAKTA

Po letech stálého růstu cen trhu s nemovitostmi se situace otočila a ceny začaly klesat. Můžou za to nejen rostoucí úroky hypoték, ale i obecná nejistota z budoucího ekonomického vývoje. Zvyšují se nám životních nákladů, jídlo i další nutnosti jsou dražší. Co to znamená pro prodej vaší nemovitosti? Možná jste zaslechli zprávy o tom, že kupci žádají slevy a délka prodeje se z týdnů protáhla na měsíce. Pokud sledujete realitní servery, určitě jste narazili na nemovitosti, které jsou v nabídce měsíce i rok a více. K tomu, proč tomu tak je, napíšu v samostatném článku. Je tedy rozumné aktuálně nic neprodávat? Nikdy nejde vše paušalizovat a je tomu tak i v případě realit. V jiné situaci jsou nyní cihlové byty v centru Prahy oproti velkým rodinným domům před rekonstrukcí na vesnici.

CO S TÍM?

Dobrá zpráva je, že i nyní zvládne profesionální makléř vaši nemovitost prodat velmi dobře. Jen je potřeba dobře vybírat, komu svůj rodinný majetek svěříte. Měl by to být někdo, kdo zná, jak si právě vedou jednotlivé typy nemovitostí a využije pro ně správnou strategii. Na vás je, abyste si přiznali, že trh se změnil. Přestaňte žít minulostí a berte věci, jaké jsou.
Pokud jste například koupili byt 2+1 na Kladně před 15ti lety za cca 1.500.000,- Kč, nyní do prodáte za cenu cca 3.680.000,- Kč. Neřešte, že před 2 lety by stál klidně i 4.500.000,- Kč. Řešte, zda vám jeho prodej nyní pomůže vyřešit rodinnou situaci a to, že vám jeho cena vzrostla o skoro TROJNÁSOBEK.

Vidím to denně, a to i u svých kolegyň a kolegů, že majitelé, kteří nespekulují, ale reagují na vzniklou situaci v rodině (např. potřeba přestěhovat se jinam, potřeba většího bytu po narození dvojčat, potřeba vyřešení finanční situace prodejem nevyužívané chaty, potřeba vypořádat se v rámci rodiny prodejem zděděné nemovitosti… příkladů je mnoho), dokáží díky správné strategii prodat za dobré peníze i nyní.

JE DŮVOD PROPADAT DEPRESI?

Ne, když víte, jak na to. Dávno sice skončila doba, kdy prodal kdokoli cokoli za jakoukoli částku. Dokonce i samoprodejci byli mnohdy úspěšní ve vyjednávání o ceně. Dnes je situace úplně jiná. Poptávka po nemovitostech se z mnoha důvodů silně propadla a ceny jdou pomalu dolů. Co to znamená z hlediska prodejní strategie? Postupné snižování ceny je velmi nebezpečný způsob prodeje, protože hrozí, že budete snižovat cenu přibližně stejnou rychlostí, jako klesá celý trh viz strategie #1. Jinými slovy, kupec se nemusí najít, protože prodejní cena vůči trhu bude stále o něco výš. Anebo se najde výrazně později a tedy – vzhledem ke klesajícím cenám na trhu – prodávající přijde o peníze.

Řeknu to ještě jinak: Když vás bolí zub od kazu, je dobré jít rovnou k lékaři a nechat si ho vyvrtat. Nestačí více ho čistit. Pak to může dojít až tam, že bude muset ven celý – nepůjde opravit. Když potřebujete prodat, je dobré rovnou nastavit správnou cenu a mít brzy prodáno. Když budete cenu „čistit“ tím, že budete po troškách zlevňovat, může se stát také nejhorší – neprodá se vůbec.

MOTTO ROKU 2023: PRODAT POZDĚJI ZNAMENÁ PRODAT ZA MÉNĚ

Nejhorší situace totiž je, když někdo počká na lepší ceny, ale nevydrží dost dlouho. Lepších cen se nedočká a vlastně se jen dostane do horší doby. Jak jsem popsala výše jinými slovy.

U strategie #2 vidíte klíčovou informaci pro prodej na trhu, kde ceny nemovitostí klesají. Čím dříve je obchod uskutečněn, tím více peněz získáte. Ideální strategie, kterou doporučuji svým klientům, je pečlivě zpracovat odhad nemovitosti a vyjít s nemovitostí na trh za cenu odpovídající současné situaci. Každý měsíc, o který se na tržní cenu dostaneme později, bude pravděpodobně znamenat nižší prodejní cenu, jak je vidět na obou grafech.

KDY SE CENY VRÁTÍ?

V minulosti to trvalo 7 let. Při posledním realitním propadu, který začal koncem roku 2008, se ceny nemovitostí vrátily na původní úroveň až po 7 letech. Nejsem jasnovidná, abych vám tvrdila, že to teď bude určitě stejné, ale poučit se z minulosti je jediné, co můžeme dnes dělat. Jen upřímně nevím, co by se muselo stát, aby se vývoj náhle otočil…

DATA Z LET MINULÝCH A PROGNÓZA

Graf ukazuje jasně, co se dělo v letech 2005 až 2016.

CO MÁM JAKO MAJITEL UDĚLAT?

Jako první volbu vám samozřejmě doporučím ozvat se mně 😊. Pokud už máte vyhlídnutého jiného makléře (jinou makléřku), v pořádku, je to vaše svobodná volba. Určitě se jich ale zeptejte, jak určují cenu nemovitosti? Jaké používají nástroje? Jaké mají výsledky? Zjistěte, jak dlouho běžně nemovitosti inzerují? A mnohé taky napoví reference od klientů.

Přikládám vám sem hodnocení mého klienta z poslední doby. Jednalo se o prodej, kdy se mi dokonce v dubnu tohoto roku podařilo cenu navýšit o 310.000,- Kč. A nebyla to jediný takový úspěch tohoto roku, ale o tom zase příště.

Další zpětné vazby pak naleznete zde: Reference.